Ciekawe atykuły

Dodano: 07-04-2008
Przeczytano: 10872 razy

 

Jaką przyczepę można ciągnąć na prawo jazdy kategorii B  :

 

http://www.motofakty.pl/artykul/kategoria_b.html 

Nie wszyscy kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii B wiedzą, że uprawnia ono do kierowania nie tylko samochodami osobowymi.

 

Jeśli masz prawo jazdy kategorii B, możesz prowadzić tzw. zespół pojazdów – czyli samochód z przyczepą – w dwóch sytuacjach:

- zawsze, jeśli jest to przyczepa lekka, czyli taka, której dopuszczalna masa całkowita nie Fot. Adam War¿awa przekracza 750 kg,

- jeśli jest to inna przyczepa, muszą zostać spełnione dwa warunki: suma dopuszczalnych mas całkowitych pojazdu i przyczepy nie może przekroczyć 3 i pół tony; masa własna samochodu musi być większa niż dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przyczepy.

W innych sytuacjach musisz posiadać prawo jazdy kategorii B+E!

Prawo jazdy kategorii B uprawnia także do prowadzenia:

- ciągnika rolniczego, bez przyczepy (z wyjątkiem lekkiej)

- pojazdu wolnobieżnego, czyli np. spycharki lub koparki

Nadkomisarz Janusz Staniszewski, biuro prasowe Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku:

- Prawo jazdy kategorii B nie upoważnia kierowcy do prowadzenia żadnego motocykla, bez względu na pojemność silnika. Jazda motocyklem wymaga wyrobienia prawa jazdy kategorii A lub A1 – jeśli pojemność nie przekracza 125 cm3 a jego moc 11 kW (15 KM). Prawo jazdy kategorii B nie zawiera w sobie równocześnie kategorii A. Nie można więc zdobyć takiego dokumentu.

 


http://www.motofakty.pl/artykul/na_przyczepke.html

Zbliża się czas wakacyjnych wojaży. Trzeba przewieźć więcej bagaży, łódkę czy deski surfingowe. Pomocna staje się przyczepa.

 

Ze względu na liczbę osi przyczepy dzieli się na jednoosiowe i dwuosiowe. Jednoosiowe umożliwiają przewóz ładunków o masach od ok. 200 do 1000 kg. Przyczepy o masie całkowitej do 500 kg występują zazwyczaj jako niehamowane, a o masie całkowitej 750 kg i więcej mogą posiadać hamulec tzw. najazdowy. Przyczepami dwuosiowymi można przewozić ładunki od masie 900 – 2000 kg. W większości przypadków są one wyposażone w hamulce. Droższe wersje mają amortyzatory. Fot. Tomasz Gola

Burty skrzyń mogą być wykonane ze sklejki, blach stalowych ocynkowanych lub profili aluminiowych. Podłogi zazwyczaj produkowane są ze sklejki wodoodpornej. Wielu producentów oferuje poza najprostszymi przyczepami skrzyniowymi również przyczepy specjalistyczne. Można nimi transportować samochody, łodzie, motocykle, czterokołowce czy sprzęt budowlany.

Przyczepy do przewozu aut mogą mieć rynny najazdowe lub pełną podłogę oraz burty. Montuje się na nich przyciągarki ułatwiające załadunek pojazdu. Niektóre wyposaża się w uchylną platformę z siłownikiem hydraulicznym. Przyczepy tzw. podłodziowe pozwalają na przewożenie jachtów, motorówek i łodzi. Mają rolki i prowadnice ułatwiające załadunek. Zazwyczaj za dopłatą oferowane są różne rodzaje podpór kadłuba. Przyczepy do przewozu motocykli wyposażone są w rynny najazdowe ułatwiające załadunek motocykli i pałąki do mocowania przedniego koła. Przyczepa z pełną podłogą służy do przewozu czterokołowców. Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego mają oprócz podjazdów także burtę tylną.

Według ustawy „Prawo o ruchu drogowym” holowanie przyczepy obwarowane jest kilkoma warunkami. Mając prawo jazdy kategorii B można holować samochodem osobowym przyczepę o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zestawu nie przekracza 3,5 t. W przypadku przyczepy lekkiej o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg bez hamulca zasadniczego (najazdowego) masa całkowita przyczepy nie może przekraczać połowy masy własnej pojazdu holującego. Ponadto wymagane jest założenie dodatkowego połączenia między przyczepą a pojazdem holującym (łańcuch lub linka), które w razie zerwania haka będzie zapobiegało dotykaniu jezdni przez dyszel, zapewniając kierowalność przyczepy.

 


 Zobacz także